پوربافرانی:مردم اگر توصیه‌ها را رعایت نکنند ویروس کرونا قابل کنترل نخواهد بود

عمومی
ساختار
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیشگیری را مهمترین اولویت در بین مردم دانست و گفت: اگر مردم توصیه‌ها را رعایت نکنند و همه دست به دست هم ندهند، ویروس کرونا قابل کنترل نخواهد بود

 

عباسعلی پوربافرانی اظهار کرد: قبل از شیوع این ویروس باید بایدها و نبایدهایی را برای پیشگیری از کرونا انجام می‌دادیم، اما به هر حال این کار صورت نگرفت. امروز هم با وضعیتی مواجه هستیم که اگر مردم توصیه‌ها را رعایت نکنند و همه دست به دست هم ندهند، ویروس کرونا قابل کنترل نخواهد بود. یک بخش مهم مقابله با کرونا، پیشگیری است و در حال حاضر شعار «پیشگیری مقدم بر درمان» باید توسط همه رعایت شود.

او در ادامه با تاکید بر شناسایی سریع و قرنطینه افراد مبتلاء به کرونا، گفت: اولویت مهم بعدی، درمان است که باید موارد مشکوک و مبتلاء در اسرع وقت شناسایی و قرنطینه شوند تا اتفاق جدیدی رخ ندهد. مادامی که مردم موضوع پیشگیری را رعایت نکنند و بحث درمان موارد مشکوک و مبتلاء شکل نگیرد، قطعا این ویروس کنترل نخواهد شد. این کار عزم همگانی می‌خواهد و دست یک وزارتخانه و بخش نیست و همه بخش‌ها و مردم باید دست به دست هم دهند تا ویروس ریشه کن شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از ناهماهنگی در مقابله با کرونا تصریح کرد: تصمیمات اگر در ستاد اصلی گرفته شود، قابل اجرا خواهد بود. استان‌ها می‌توانند خودشان تصمیمی بگیرند ولی این تصمیمات خاص در استان‌ها، اگر هماهنگی در بین کل کشور حاکم نباشد، اثرگذار نخواهد بود.

پوربافرانی، بیان کرد: شهرستان نائین و خور و بیابانک به خودی خود مشکلی ندارند ولی ترددها عامل انتقال بیماری هستند. مسافرین دیگر شهرهایی که اصالتا نائینی و خورو بیابانکی هستند وقتی وارد شهر می‌شوند اگر مشکوک باشند و شناسایی نشوند بقیه را هم مبتلا می‌کنند؛ بنابراین در اسرع وقت فراد مشکوک به کرونا باید شناسایی و قرنطینه شوند.

این نماینده مجلس در پایان خاطرنشان کرد: تصمیمات باید در ستاد مبارزه با کرونا گرفته شده و بر اساس شرایط هر استان، اختیارات لازم به آن استان داده شود؛ اما اگر قرار است شهر یا استانی قرنطینه شود، آن تصمیم باید در سطح کلان گرفته شود. نمی‌توان راه‌های ارتباطی یک استان را بست چراکه یک بخش رفت و آمدها و ترددها کرونا است درحالی که بخش‌های مختلف اقتصادی و جابجایی کالا هم مطرح است. بنابراین باید با تدابیر لازم و مشخص کردن موارد جایگزین، منع رفت و آمد در کشور را اتخاذ کنیم.