نمایندگان مستعفی اصفهانی ، امروز به جای شرکت در صحن مجلس، حاضری خود را در دفتر امام جمعه اصفهان ثبت کردند.

اخبار
ساختار
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش خبرگزاری صداوسیما ،مرکز اصفهان ؛ 19 نماینده ی استعفا داده استان صبح امروز به جای حضور در صحن مجلس ،به دلیل اعتراض به عملیاتی نشدن وعده های دولت در مورد طرح های آبی استان ، در دفتر نماینده ی امام جمعه اصفهان حاضر شدند .

درختان 50 ساله اصفهان در حال خشک شدن
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان در جلسه امروز با نمایندگان استعفا داده با اشاره به اینکه کمبود آب در استان به همه اقشار صدمه زده است، افزود: اگر کسی در جامعه باعث قطع درختی شود ،سرو صدای بسیاری از انجمن ها و رسانه ها بلند می شود ،اما کسی اعتنایی به درختان با قدمت اصفهان نمی کند که اکنون در حال خشک شدن است

آیت الله یوسف طباطبایی با اشاره به اینکه اصفهان به اندازه 14استان مالیات به خزانه می دهد اما خود دچار مشکل است ،افزود:نبود آب، تعطیلی صنایع را در این استان به همراه دارد .

وی احیای زاینده رود،مصرف عادلانه آب در بالا دست و تکمیل شدن تونل سوم ر ا از مسوولان خواستار شد و گفت: کشاورزی،شرب و صنعت در استان امروز تحت الشعاع خشکسالی است که باید دولتی ها فکری اساسی کنند.

آیت الله طباطبایی با انتقاد از رییس مجلس در خصوص بی اعتنایی به استعفای نمایندگان استان اصفهان افزود: احترام نمایندگان باید حفظ شود

پای آرمان های انقلاب ایستاده ایم

نماینده مردم اصفهان در مجلس در این جلسه آثار وضعی این استعفا را خوب ارزیابی کرد و گفت:دفتر رییس مجلس پیغام داده که برای حل مشکلات آبی این استان جلسه ای تشکیل شود .

حجت الاسلام احمدرضا سالک با بیان اینکه این استعفا کاملا جدی است افزود: بد عهدی های دولت در خصوص حل معضلات آبی استان اصفهان مشکلاتی در زندگی مردم و به خصوص کشاورزان ایجاد کرده است .
نماینده مردم خمینی شهر در این جلسه نیز با اشاره به اینکه نمایندگان استان درخواستی فراتر از چارچوب قانون نمی خواهند گفت: به دلیل جو اصفهان ستیزی در مجلس نمی شود صدای مردم این استان را منعکس کرد.

سید محمد جواد ابطحی میزان حجم ذخیره آب پشت سد زاینده رود را بحرانی اعلام کرد و افزود: برای رفع مشکلات آبی تمامی راه های قانونی را دنبال کردیم ولی تاکنون هیچ اثری نداشته است .
وی گفت: استعفای ما خالی کردن صحنه نیست ،و با تمام قدرت پای آرمان های انقلاب ایستاده ایم .

در ادامه این دیدار ،نماینده مردم میمه شاهین شهر و برخوار هم گفت:رییس جمهور قول احیای زاینده رود را داده و انتظار داشتیم ستاد احیا زاینده رود چون دریاچه ارومیه تشکیل می شد.

حسینعلی حاجی دلیگانی زاینده رود را متعلق به کل کشور دانست و افزود: در سال آبی گذشته هم گفتیم وضع تامین آب آشامیدنی 5میلیون نفر بحرانی است و هیچ کس توجهی نکرد.

وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو هیچ برنامه ای برای حل این مساله ندارد.گفت: اگر به نتیجه نرسیم سه شنبه هم در مجلس شرکت نمی کنیم.
چهاردهم آذر در پی محقق نشدن وعده های مسولان در احیای زاینده رود و احقاق حق مردم، نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس دسته جمعی استعفا کردند.

برگزاری 25 جلسه مجمع نمایندگان استان در خصوص مشکل آب
رییس مجمع نمایندگان استان هم در این نشست با اشاره اینکه نمایندگان استان از سه گروه اصولگرا ،اصلاح طلب و مستقل در مسئله معضل آب استان متحد هستند،گفت: از 10هزار ردیف اعتبار بودجه فقط 160 ردیف آن مربوط به استان اصفهان است .

از 10هزار ردیف اعتبار بودجه فقط 160 ردیف آن مربوط به استان اصفهان است

سید ناصر موسوی لارگانی درخواست تشکیل ستاد احیای زاینده رود با چند وزیر را هم داد ، تا وعده های رییس جمهور در جمع مردم اصفهان مبنی بر جاری شدن آب در رودخانه اجرایی شود.
وی مصوبات شورای عالی آب را به ضرر استان اصفهان دانست و اضافه کرد: نمایندگان استان به دلیل قانونی بودن این مصوبات را قبول کردند،اما متاسفانه همان هم اجرایی نشده است.

موسوی لارگانی با انتقاد از اینکه برای سامانه دوم آب اصفهان هیچ اعتباری درنظر گرفته نشده است ،افزود: آقای نوبخت در این خصوص قول مساعد دادند که متاسفانه با وجود همه این قول ها هیچ ردیفی اختصاص داده نشده است .

وی با بیان اینکه برخلاف پیگیری های موثر، برای جلسه با آقای لاریجانی هیچ نتیجه ای حاصل نشده است گفت: ما خواستار برگزاری نشستی با رییس جمهور،معاون اول و آقای محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه برای حل این مساله هستیم .

نمایندگان استان ،خواستار پرداخت خسارت به کشاورزان
نماینده مردم اصفهان در مجلس نیز در این دیدار از دولت در خصوص بی توجهی به خواسته آبی نمایندگان و مردم استان هم انتقاد کرد و گفت: کشاورزان این استان به دنبال تحقق وعده های رییس جمهور در خصوص پرداخت عادلانه خسارت های ناشی از خشکسالی هستند .

جهاد کشاورزی باید مستندی از وضع خشکسالی سراسر استان برای مسئولان تهیه کند.

حسن کامران تاکید کرد:آقای لاریجانی نیز در این خصوص کوتاهی کرده و باید استیضاح شود.
نماینده سمیرم در مجلس درانتقاد به بی مدیریتی در حل معضلات آبی گفت: چطور برای باغ های پسته رفسنجان آب هست ولی برای مردم قانونمند استان آب نیست.

اصغر سلیمی افزود:وظیفه نماینده دفاع از حقوق مردم است و نمی دانیم به چه کسی پناه ببریم.

نماینده مردم نایین و خوروبیابانک هم با اشاره به ناعدالتی کلی بودجه برای استان در حوزه های مختلف گفت:دستگاه های دولتی چگونه می توانند جواب مردم شهر خور را بدهند که حتی آب آشامیدنی ندارند.

عباسعلی پور بافرانی اعتراض نمایندگان را آینده نگری دانست و افزود:آیا مسوولان اطلاع دارند ،در نایین چند درخت خشکیده شده است.

استعفای نمایندگان استان،حرکتی عقلانی

غیبت نمایندگان اصفهانی در صحن مجلسحجت‌الاسلام سید صادق طباطبایی‌نژاد نماینده مردم اردستان نیز استعفای نمایندگان را حرکتی عقلانی و منطقی دانست و گفت: این استعفا پس از سه سال است چون هیچ نتیجه ای نگرفته ایم.

ژرژیک آبرامیان نماینده ارامنه اصفهان و جنوب ایران هم گفت:باید مسیر را برای حل امور مردم درست و محکم طی کنیم و این حرکت باید بی توجهی دولتی ها را بشکند و در استان جلسه تشکیل دهند.

سیدجواد ساداتی نژاد نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل هم این مشکل را مربوط به همه استان دانست و گفت: این حرکت اصلا سیاسی نیست.

زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه هم تاکید کرد:همه ما در ادامه این حرکت و چگونگی پیشرفت آن مسئول هستیم.

حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان هم گفت:این روز، روز همبستگی است و استعفای ما هوشمندانه است.

سمیه محمودی نماینده مردم شهرضا و دهاقان هم با انتقاد از اینکه سرتاسر بودجه تبعیض است گفت:حاکمیت باید مشکل کم‌آبی را برای حل شدن عادلانه پیگیری کند.

محسن کوهکن نماینده مردم لنجان دیگر نماینده استان هم استعفا را قدم نخست دانست و اضافه کرد:جهاد کشاورزی باید مستندی از وضع خشکسالی سراسر استان برای مسئولان تهیه کند.