پوربافراني در نطق ميان دستور: دخالت دولت در اقتصاد، رانت طلبی و رانت جویی را ایجاد می کند

صحن مجلس
ساختار

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نماینده مردم نایین، خور و بیابانک در مجلس،گفت: دخالت دولت در اقتصاد، رانت طلبی و رانت جویی را ایجاد می کند که به کرات شاهد بودیم در برخی بخش ها معضلاتی را نیز به همراه داشته است

 

عباسعلي پوربافراني در نشست علنی روز سه شنبه، 7 شهریورماه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ،گفت: بااستعانت از الطاف بيكران الهي و با درود بر ارواح طیبه معصومین (ع) و با سلام به روح بلند ملکوتی امام راحل رضوان الله تعالی علیه و فرزند برومند نایین حضرت آیت الله نائینی و شهدای عزیز و همچنین سلام بر پیشگاه مقدس قطب عالم امکان حضرت ولیعصر (عج) و نایب بر حقش مقام معظم رهبری و با تسلیت سالروز شهادت باقرالعلوم (ع) و تبریک هفته دولت به دولتمردان به ویژه ریاست جمهور و اعضای دولت دوازدهم که باید فصل جدید خدمت خود را با شتاب فزاینده در رشد و توسعه همه جانبه آغاز نمایدوبا پرهيز از سياست زدگي پاسخ اعتماد نمايندگان را با حل مشكل اشتغال بدهند عرایض خود را آغاز می کنم.

نماینده مردم نایین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در ابتدا از مردم عزیز و شریف حوزه انتخابیه در شهرستان های نائین، خور و بیابانک بويژه شهرهاي نايين ، انارك ، بافران ، فرخي ، خور و جندق و روستاهاي دو شهرستان و همچنین از اقدامات دولت یازدهم صمیمانه قدردانی نموده و ضمن تجدید میثاق با آرمان های امام راحل اعلام می نمایم انقلاب اسلامی ایران که پرتوی از نهضت حسینی است و به زعم بعضي ها تمام شده نه تنها تمام نشده بلکه در نقطه بلوغ با قدرت تمام به جهان صادر خواهد شد.

وی ادامه داد: ملت ایران نیز برای حفظ و تداوم آن با نصب العین قرار دادن منویات مقام معظم رهبری مبارزه ای را که منجر به تلاش، مجاهدت وهمفکری ومتشكل شدن است را در دستورکار قرار داده است .

پوربافرانی افزود: مشکل عمده و اساسی که ریشه در بسیاری نابسامانی ها دارد، اقتصاد بیمار و رکود اقتصادی است و نسخه واقعی برای درمان آن اقتصاد مقاومتی است،رشد و پیشرفت اقتصادی لازمه بقا، شکوفایی و بالندگی است و موجب حفظ سرمایه ها و جلوگیری از فرار مغزها می شود و در سایه رشد اقتصادی،افزایش توان دفاعی،تقویت زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی، بهبود در شرایط زندگی، تقویت بنیان خانواده و کاهش آسیب های اجتماعی اتفاق می افتد.

بازنگری در قوانین دست و پاگیر و اجرای درست زمینه ساز توسعه و پیشرفت است

پوربافرانی افزود: بازنگری در قوانین دست و پاگیر و نظارت دقیق و اجرای درست زمینه ساز توسعه و پیشرفت است و دولت باید زمینه ساز توسعه باشد نه عامل آن و باید بتواند راهکارهایی اتخاذ نمایند تا همه سرمایه های داخلی بخش مورد نیاز و خارجی جذب شوند.

نماینده مردم نایین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دخالت دولت در اقتصاد، رانت طلبی و رانت جویی را ایجاد می کند که به کرات شاهد بودیم در برخی بخش ها معضلاتی را نیز به همراه داشته است.

خصوصی سازی از محورهای کمک به رشد اقتصادی

وی ادامه داد: خصوصی سازی از محورهای کمک به رشد اقتصادی است البته اجرای اصل 44 نباید به قیمت به حراج گذاشتن بیت المال باشد.

پوربافرانی تصریح کرد: سیاست های غلط و شتابزده در حوزه اشتغال نیز مزید بر علت است که به جای سرمایه گذاری به سرمایه گریزی دامن زده است و این در حالی است که امروز فرصت آزمون و خطا به پایان رسیده و باید تدبیری برای شرمندگی در برابر جوانانی که به امید اینکه آینده را ترسیم کنند بعد از سال ها تحصيلات دانشگاهي باید ماه ها و سال ها در انتظار شغل باشند، بیاندیشیم اگر بخواهیم به درستی این موضوع را تبیین کنیم، عدم توان جذب سرمایه ها، عدم وجود راهکار مناسب برای انجام مقدمات اداری در بخش تولید، نبود تسهيلات مناسب و یا نبود راهکار منطقی در پرداخت ها و یا عدم حمایت لازم از تولید و صنعت به معضلات مربوط به بیکاری دامن زده است.

وی یادآور شد: حمایت از تولید با حذف موانع بیمه ای مالیاتی و توجه به حقوق کارگر و کارفرما دست یافتنی خواهد بود و این در حالی است که چرا نباید زمینه و بستر لازم را به گونه ای فراهم کنیم که در نظام اسلامی به جای اینکه افراد سرمایه اشان را به سمت تولید هدایت کنند به بانک ها سرازیر نموده و به امید اندک سود مطمئن با معضلات متعدد مواجه شوند.

سیاست های غلط در حوزه بانکداری شایسته نظام اسلامی نیست

وی ادامه داد: سیاست های غلط در حوزه بانکداری آن هم به نام بانکداری اسلامی شایسته نظام اسلامی نیست و اصلاح ساختارهای پولی، بانکی، ارزی، سیاست های صادراتی، وارداتی به پیشرفت منجر خواهد شد و پیشرفت مبتنی بر علم و تکنولوژی و روابط بین المللی زمینه ساز تعاملات و داد و ستدهای علمی و تکنولوژی است.

پوربافرانی افزود:چرا عده ای دانه درشت هم در دریافت تسهیلات که در مسیر خود نیز به کار گرفته نمی شود و هم در فرار مالیاتی و هم در عدم بازپرداخت مالیات خیالشان آسوده باشد؛اما لیکن عده بسیاری از مردم برای دریافت اندک تسهیلات بانکی هفت خوان رستم را طی مي کنند و در پرداخت مالیات قربانی شوند و در بازپرداخت ها ذبح شده و به کلی نابود شوند و بسیاری اما و اگرهای دیگر.

نقش و سهم فراموش شده زنان و جوانان باید احیا شود

وی ادامه داد: مشکلات متعدد در حوزه دریافت های بازنشستگان، فرهنگیان و کارگران و حتی کارمندان چنان وحشتناک است که نمی تواند حداقل های معیشتی را نیز فراهم کند و این در حالی است که نقش و سهم فراموش شده زنان و جوانان باید احیا شود و خروج بازنشستگان از سیستم اداری باید به فوریت انجام شود تا علاوه بر رعایت ضوابط مسیر، توسعه و تحول هموار گردد.

پوربافرانی افزود: اصلاح شاخص های بودجه ای که بخش عمده ای از اعتبارات را براساس شاخص جمعیت توزیع می کند؛جفا در حق مناطق محروم و کویری است و مناطقی که همیشه در سایه بی تدبیری با بی عدالتی در توزیع اعتبارات، توزیع شغل و بسیاری مسائل زیرساختی مواجه شده است.

وی با بیان اینکه خالی شدن روستاها از سکنه نتیجه دیگر این سوء تدبیر است، تصریح کرد: حمایت از ایجاد اشتغال در روستاها توجه به بافت و فرهنگ زندگی روستایی و ظرفیت و پتانسیل ها و اختصاص امکانات زیربنایی و ایجاد زیرساخت ها می تواند نقش موثر و اساسی در ثبات و پایداری در روستاها و شهرهای کم جمعیت داشته باشد.

نائین مناسب ترین مکان برای ایجاد بندرخشک

وی ادامه داد: نائین، خور و بیابانک مهد علم و ادب و فقاهت شهر آیت الله نائینی ،شهر قنوت ،قناعت وقنوات وخور وبيابانك شهر شعر وشعور وآفتاب است و مردم در این حوزه انتخابیه در تمام عرصه های انقلاب فعالانه حضور داشتند و امروزه نائین بزرگترين شهرستان استان اصفهان مناسب ترین مکان برای ایجاد بندر خشک است و این در حالی است که چهارراه مواصلاتی و موقعیت استراتژیک مناسب و سایر ظرفیت ها و پتانسیل ها همه نشان از شایستگی شهرستان نائین به عنوان بزرگترین شهرستان استان دارد.

لزوم بومی سازی دستورالعمل ها و پرهیز از تجویز نسخه های یکسان درحوزه های مختلف

پوربافرانی ادامه داد: اصلاح نظام اداری و اجرای سند آموزشی و پرورشی و همچنین تقویت نظارت بر اجرای سیاست های کلی برنامه های ششم توسعه که در آن برخی حقوق مردم تعیین شده نیازمند عزم جدی و مطالبه عمومی است.

وی ادامه داد: بومی سازی دستورالعمل ها و پرهیز از تجویز نسخه های یکسان در حوزه های مختلف به ویژه در حوزه اقتصادی، عمرانی، صنعتی، کشاورزی و ارتباطات برای مناطق کویری و جنگلی راه را برای توسعه هموار خواهد کرد.

نماینده مردم نایین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان که علاوه بر برنامه های متعدد تدوین شده و تاکید بر حمایت از آن ها مورد بی مهری برخی مسئولین واقع شده اند و حل مشکلات آب مصرفی شرب در شهرستان های این حوزه انتخابیه، تسریع در گازرسانی به روستاهای حوزه انتخابیه به ويژه روستاي سهيل وسپرو، تقویت بخش کشاورزی و اختصاص اعتبار برای قنوات، بهسازی روکش های جاده ای و اصلی،شش بانده شدن نايين به اصفهان وچهار بانده شدن نايين به خور، تدبیر اساسی برای حذف قاچاق مواد مخدر،كالاواتباع ،فرش نائین ،عباي محمديه وصنایع دستی در روستاهاي نايين و خور نیازمند حمایت، ساماندهی شهرک های صنعتی، رسیدگی به معوقات کارگران بويژه راهداران ، تقویت گردشگری و پرسش لازم برای آنتن دهی تلفن همراه در روستاها از عواملی است که امیدوارم اجرایی و برطرف شود.

بحران آب در استان اصفهان یک هشدار جدی است/ بخش کشاورزی در کویر نیازمند توجه است

وی ادامه داد: بخش کشاورزی در کویر نیازمند توجه است که اجرای طرح های نوین آبیاری،تغییر الگوی کشت،اختصاص تسهیلات متناسب با مناطق کویری که نسبت به مناطق توسعه یافته از امکانات کمتری برخوردارند باید مدنظر قرار بگیرند.

پوربافرانی ادامه داد:بحران آب وخشكسالي در استان اصفهان به ویژه در شهرستان هاي نايين وخور وبيابانك یک هشدار جدی است که باید مسئولین ذیربط برای آن تدبیر کنند وبا توجه به مصوبات شوراي عالي آب هرگونه برداشت از زاينده رود ممنوع است .

وی خاطرنشان کرد:تامین نیروهای متخصص در رشته های زنان،جراحی، بیهوشی و رادیولوژی، ارتقای مناطق حفاظت شده، تجدیدنظر در دستورالعمل های نحوه واگذاری زمین در منطقه،ایجاد بستر لازم برای بومی سازی دستورالعمل ها، حل مشکلات مربوط بر روند صدور اسناد مالکیت در روستاها، اختصاص اعتبار لازم برای لایروبی و بهسازی قنوات،تکمیل سالن های ورزشی،تسریع در اجرای پروژه احداث کتابخانه، تسریع در مکان یابی بندر خشک از عواملی است که امیدوارم اجرایی شود.