با حضور معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور صورت گرفت: بررسی مسایل و مشکلات روستاهای شهرستانهای نایین و خور و بیابانک

عمومی
ساختار
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به دعوت نماینده مردم شهرستان های نایین و خور بیابانک و با حضور مهندس شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور ،پوربافرانی نماینده مردم شهرستان های نایین و خور بیابانک در مجلس شورای اسلامی ،فرمانداران شهرستان های نایین و خور و بیابانک ،مدیر کل بنیاد مسکن استان اصفهان و دهیاران و روسای شوراهای روستاهای شهرستان نایین مسایل و مشکلات روستاهای شهرستان های نایین و خور و بیابانک در حوزه بنیاد مسکن بررسی و تصمیماتی اتخاذ گردید.

 در ابتدای جلسه عباسعلی پوربافرانی نماینده مجلس ضمن تبریک ولادت امام حسن عسگری(ع) ابراز امیدواری کرد به برکت این ایام همه عزیزان حاضر در جلسه در کارشان موفق بوده و توفیق روزافزون داشته باشند. پوربافرانی در ادامه ضمن خوش آمد گویی به مهندس شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن و هیات همراه از فرمانداران دو شهرستان نایین، خور و بیابانک و بخشداران و شورایاران و دهیاران بابت زحماتشان تقدیر و تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که مصوبات خوبی در پایان جلسه به تصویب برسد. نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به وسعت حوزه انتخابیه گفت به خاطر جمعیت کم اعتبارات خوبی برای این منطقه در نظر گرفته نمی شود. وی افزود هر چقدر که در روستاها جمعیت کمی هم زندگی کنند ولی همان تعداد کم امکانات می خواهند.
پوربافرانی بیان کرد : تعدادی از نائینی ها و خور و بیابانک هایی که در تهران و اصفهان و یزد زندگی می کنند و از وضعیت اقتصادی مطلوبی برخوردارند خواهان فراهم کردن مسکنی در زادگاه خود هستند و از مسوولان بنیاد مسکن خواست همراهی های لازم را در این زمینه داشته باشند. مطلب دیگری که پوربافرانی به آن پرداخت وجود برخی مشکلاتی است که در شهرهای بافران، انارک، فرخی و جندق وجود دارد. پوربافرانی در ادامه گفت متاسفانه در روستاهای مزرعه امام، چوپانان و چاهملک که بالای ۲۰۰۰ نفر جمعیت دارند اختلافات زیادی در زمینه تنظیم سند با راه و شهرسازی و منابع طبیعی و دیگر سازمان های مرتبط دارند که کار را برای مردم بسیار سخت کرده است. وی در پایان سخنانش از معاون عمران روستایی بنیاد مسکن خواستند در فرصت مناسب دیداری از برخی روستاهای حوزه انتخابیه داشته باشند.

در ادامه مهندس شاملو  ضمن تقدیر از زحمات فرمانداران و بخشداران به طور ویژه از دهیاران تشکر کرد و آنان را بازوهای اجرایی بنیاد مسکن در روستاها نامید و ابراز کرد که بیشترین زحمت را این عزیزان می کشند و بیش از همه با مشکلات دست و پنجه مرگ می کنند. وی ادامه داد کار بنیاد مسکن در امور روستایی بسیار گسترده است و از گردشگری روستایی تا مسکن روستایی، موضوع زمین، بازسازی مناطق، سنددارکردن مسکن روستایی و ... را شامل می شود. شاملو در ادامه افزود قوانین سر جای خود بسیار مهم هستند اما هماهنگی و همدلی و به عبارتی داشتن زبان مشترک عامل پیش برنده کارها خواهد بود. او با اشاره به اینکه در پهنه سرزمینی بیش از ۶۳۰۰۰ روستا وجود دارد که هر کدام مشکلات خودشان را دارند که اگر در هر روستا عده کمی هم مشکل داشته باشند با توجه به تعداد زیاد روستاها حجم مشکلات بسیار زیاد خواهد بود. وی ضمن اشاره به زلزله کرمانشاه و ۱۰۵ هزار واحد آسیب دیده بر اثر زلزله و زحمات شبانه روزی همکاران خود؛ ابراز امیدواری کرد تا پایان سال مشکلات روستاهای آسیب دیده کاملا مرتفع شود و تا شهریور سال آینده کار واحدهای آسیب دیده شهری هم به پایان برسد.

وی با اشاره به اینکه وسعت یک سوم استان اصفهان متعلق به دو شهرستان نایین و خوروبیابانک است افزود : 63 هزار روستا در کل کشور وجود دارد که بالای 39 هزار آن 20 خانوار می باشند .

شاملو گفت : آثار و ابنیه های تاریخی که در دوشهرستان وجود دارد براحتی روستاها می توانند در این بخش نقش آفرینی کنند البته در بخش سرمایه های ساختمانی، ارزش املاک روستایی کاملا مورد غفلت قرار گرفته است اما می توان به همت شوراها و دهیاری ها زمینه آبادی روستاها را فراهم نمود.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور ضمن تاکید بر ارتباط بیشتر شوراها با بنیاد مسکن گفت : شوراها به عنوان بازوی اجرایی بنیاد مسکن در احیای بافت های تاریخی تلاش کنند چراکه امروز با وجود محدودیت در اعتبارات و منابع همچنین مشکلات جمعیتی در شهرستان های نایین و خوروبیابانک عاملی شده تا پاسخگوی خیلی از خواسته ها نباشیم.

شاملو در ادامه بابیان اینکه هر روستایی با شکل خاص خود، سنت های اجتماعی و فرهنگی مردم روستا و بکر بودن این فرهنگ ها می تواند برای بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی جذاب باشد که مورد غفلت قرار گرفته بود، گفت: از اواخر برنامه پنج ساله سوم بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موضوع بهسازی و احیای بافت های باارزش را آغاز کرده و امروز آمادگی خود را جهت بهسازی آنها اعلام می کنیم.

وی اظهار کرد: در حال حاضر در بیش از 25 هزار روستا با جمعیتی افزون بر ۲۰ خانوار هیچ نوع اقدامی به لحاظ اجرای طرح هادی دریافت نشده است.

شاملو در پایان اضافه کرد: سالانه حداقل 35 هزار میلیارد ریال برای اجرای تکالیف بنیاد و اجرای قانون برنامه از جمله ساماندهی نیاز اعتباری است.

گفتنی است در جلسه شورای اداری اختصاص 500 تن قیر رایگان به روستاهای دو شهرستان ، احیای دو روستا با طرح گردشگری ، برداشت محدودیت و موانعی که در بخشی از شهرها و روستاها وجود داشت و اختصاص اعتبارات مورد نیاز برای زیرساخت های واحد های جدید از قول های معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور برای نایین و خوروبیابانک بود.

970922

 

برای دریافت آخرین خبر ها ایمیل خود را در اینجا ثبت نمایید.