گردهمایی تخصصی سرمایه گذاران بخش خصوصی تولید برق در شهر تاریخی نایین

عمومی
ساختار
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با پیگیریهای عباسعلی پوربافرانی نماینده مردمی شهرستانهای نایین و خوروبیابانک درمجلس شورای اسلامی اولین نشست تخصصی سرمایه گذاران بخش خصوصی انرژیهای تجدیدپذیر و مقیاس کوچک خورشیدی باحضور “مهندس محمدتقی زعفران چی زاده” معاون توسعه بخش غیردولتی سازمان انرژی های تجدید پذیر(ساتبا) و “مهندس ناصراصغری” مدیر کل دفتر مجوزها و صدور پروانه های شرکت ساتبا درسالن جلسات فرمانداری نایین برگزار شد

عباسعلی پوربافرانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان در نشست تخصصی با موضوع آب و انرژی‌های تجدیدپذیر که با حضور نماینده مجلس شورای اسلامی، نماینده وزارت کشاورزی و سازمان انرژی‌های تجدید پذیر برگزار شده بود، با اشاره به اینکه با وجود ۲۰ مجوزی که به منظور توسعه و نصب نیروگاه‌های تجدیدپذیر صادر شده است، اما نیروگاه‌ها به بهره‌برداری نرسیده‌اند،‌گفت: در هفته جاری در جلسه‌ای که با حضور سرمایه‌گذاران و مجوزداران صنعت تجدید پذیر خواهیم داشت، در نظر داریم تا افراد دارای مجوزی را که تاکنون بدون فعالیت بوده‌اند را تعیین تکلیف کنیم.وی افزود:‌می‌خواهیم هر ۶ ماه نظارتی بر فعالیت مجوزداران این صنعت داشته باشیم.

داود مددی عضو هیأت مدیره انجمن انرژی‌های تجدیدپذیر ایران در پاسخ به اظهارات پوربافرانی نماینده مردم شهرستان‌های نائین،‌خور و بیابانک به دلیل احداث نشدن نیروگاه‌ها،‌گفت: برخی سرمایه‌گذاران با نیت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و کسب درآمد پایدار اقدام به گرفتن مجوز کرد، اما تغییر شبکه ارزی کشور فعالیت آنها را متوقف کرد.

وی با اشاره به اینکه در گذشته سرمایه‌گذاران با گرفتن وام‌های خارجی و پرداخت تنها یک درصد بهره بانکی به راحتی قادر به سرمایه‌گذاری در این حوزه بودند، گفت: با افزایش نرخ ارز و ثابت ماندن نرخ‌های خرید برق تجدیدپذیر امروز سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر از توجیه اقتصادی مطلوبی برخوردار نیست.

مددی افزود: مانع دیگر توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران این است که بودجه خرید برق تجدیدپذیر که از عوارض تامین می‌شود، در پیچ و خم‌های اداری درگیر شده و مستقیم به تجدیدپذیرها اختصاص داده نمی‌شود.

همچنین محمد جواد موسوی عضو دیگر هیأت مدیره انجمن تجدید پذیر اتاق بازرگانی در این راستا گفت:‌ نمی‌شود به شرکت‌هایی که مجوز ایجاد و نصب نیروگاه‌های تجدید پذیر را اخذ کرده‌اند و سپس اقدامات مورد انتظار را انجام نداده‌اند، ایراد گرفت. چرا که آنها نیز نیت راه‌اندازی پروژه‌ها را در سر داشتند.

موسوی در مورد توجیه‌پذیری اجرای طرح‌های تجدیدپذیر ادامه داد: در حال حاضر بستر سرمایه‌گذاری در این صنعت چه از لحاظ داخلی یعنی بانک‌ها و سرمایه‌گذاران داخلی و چه به لحاظ خارجی به دلیل وجود مشکلات اساسی در سیاست‌های بین‌الملل و تحریم فراهم نیست.

در ادامه پوربافرانی نماینده مردم شهرستان‌های نائین، خور و بیابانک در پاسخ به این سؤال که پرسیده شد کمبود آب موجب تخلیه روستاها شده است، گفت: آماری از اشتغال نیروگاه‌های خورشیدی در دسترس نیست، توسعه اشتغال محلی باید در دستور کار قرار گیرد تا از تخلیه روستاها جلوگیری کند.

وی ادامه داد: تابستان امسال ۶۰ روز خاموشی داشته‌ایم در حالی که استان اصفهان یکی از مناطقی است که به لحاظ جغرافیایی در میانه کشور قرار گرفته و دارای میانگین ۳۰۰ روز آفتابی است. با وجود چنین شرایط ایده‌ال و مطلوب می‌توان از نیروگاه‌های خورشیدی برای تولید برق استفاده کرده و مشکل برق استان اصفهان را با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر حل کرد.

به گفته وی با توجه به آنکه احداث یک نیروگاه ۱۰ مگاواتی می‌تواند ۱۵ نفر اشتغال دائم و تعداد بالایی اشتغال در زمان احداث و چند ماهه ایجاد کند به نظر می‌رسد با بررسی دقیق و آمایش سرزمین می‌توان بخش مهمی از این استان را به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص داده و درآمدی پایدار برای روستائیان ساکن در این مناطق به ارمغان آورد.

satba

 

برای دریافت آخرین خبر ها ایمیل خود را در اینجا ثبت نمایید.