پوربافرانی: معلولان توانایی پرداخت هزینه های مراکز خصوصی را ندارند/ حضور کم رنگ هلال احمر و بنیاد شهید در توان بخشی

خبرگزاری ها
ساختار
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در احداث بیمارستان های توان بخشی را درحل مشکلات معلولان موثر دانست.

عباسعلی پوربافرانی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره اظهارات وزیربهداشت و درمان دراین خصوص که دولت دراحداث بیمارستان های توان بخشی دارای تنگناهای مالی است، گفت: درحال حاضر میزان خدمات رسانی به اقشارمعلول با استانداردهای روز دنیا فاصله دارد، ضمن اینکه بسیاری از بیماران معلول دچار مشکلات بسیاری درتامین هزینه ها و نیازمندی های روزانه خود بوده و توانایی پرداخت هزینه های گزاف درمان بیماری خود را ندارند، همچنین اینکه بخش دولتی نیز توان کافی برای تحت پوشش قرار دادن تمامی افراد معلول را ندارد.

نماینده مردم نایین  و خوروبیابانک درمجلس شورای اسلامی، با تاکید براینکه دولت دراحداث مراکز درمانی مورد نیاز معلولان و بیمارستان های توان بخشی دچار مشکلات مالی بسیاری است، افزود: در این زمینه نیاز است که وزارت رفاه فعال تر عمل کرده و زمینه را برای رفع نیازهای این دسته افراد که قطعا از اقشار ضعیف جامعه هستند فراهم کنند؛ این بیماران شرایط درمانی طولانی مدت داشته و در این مسیر ناچار به پرداخت هزینه های گزافی هستند.

وی با بیان اینکه تعداد مراکز ارایه کننده خدمات توان بخشی در سطوح مختلف باید افزایش پیدا کند، تصریح کرد: هرچند که دولت تنگنای مالی قابل توجهی در احداث مراکز درمانی مورد نیاز معلولان دارد، اما باید به وظایف خود درفع مشکلات معلولان تا حد امکان توجه کند؛ البته براساس قوانین موجود می توان از تمام ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده کرد، ولی استفاده از ظرفیت بخش خصوصی نباید به حذف افراد معلول و اشخاص فاقد توان مالی منجر شود.

پوربافرانی با اشاره به اینکه اکثر افراد معلول و نیازمند خدمات توان بخشی شرایط لازم برای پرداخت هزینه های بخش خصوصی را ندارند، گفت: دربرخی شرایط به دلیل عدم توانایی پرداخت هزینه های بخش خصوص فرد نیازمند درصف نوبت دریافت خدمات درمراکز دولتی درانتظار باقی می ماند؛ بنابراین استفاده از ظرفیت بخش خصوصی الزامی بوده و باید برای ارایه خدمات برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید براستفاده از ظرفیت هلال احمر و بنیاد شهید درخدمات دهی توان بخشی، افزود: متاسفانه تمامی ظرفیت های این دو نهاد برای رفع مشکلات معلولان به کارگرفته نشده است، البته در برخی حوزه های درمانی هلال احمر خدماتی را ارایه می کند؛ اما با توجه به شرایط موجود خدمات دهی باید گسترده تر صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وزیر بهداشت و درمان ، با اشاره به تنظیم و ابلاغ آیین‌نامه تاسیس مراکز توانبخشی، بیان کرد: اگر این آیین نامه اشکالی دارد، اصلاحات را براساس بازخورد از محیط انجام دهیم. آیین‌نامه‌ها وحی منزل نیستند. از هلال احمر و بنیاد شهید انتظار داشتیم تا در بحث توانبخشی وارد میدان شوند، اما اقدامی نکردند./

برای دریافت آخرین خبر ها ایمیل خود را در اینجا ثبت نمایید.