پوربافرانی مطرح کرد؛ اجرای صحیح قانون، مانعی در برابر قاچاق سیگار

خبرگزاری ها
ساختار
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده که مالیات دخانیات افزایش پیدا کند اما قوانین مصوب شده در حوزه اجرا با بی‌تفاوتی برخی از افراد رو به رو می‌شود لذا انتظار داریم که با رعایت قوانین موجود، بخش عمده‌ای از مصرف دخانیات در کشور کاهش پیدا کند.

 عباسعلی پوربافرانی ، با اشاره به انتقاد وزارت بهداشت مبنی افزایش بیماری‌های تنفسی و لابی‌هایی که باعث می‌شود مالیات کمتری بر مواد دخانی در نظر گرفته شود گفت: قطعا اصل موضوع کاملا درست است چراکه بیماری‌های تنفسی یکی از بیماری‌های شایعی است که مصرف دخانیات نیز در ایجاد و تشدید آن از عوامل مهم به شمار می‌رود.
افزایش مالیات دخانیات در برنامه ششم توسعه آمده است

نماینده مردم نایین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده که مالیات دخانیات افزایش پیدا کند خاطر نشان کرد: در برنامه ششم افزایش مالیات دخانیات آمده اما دلیل اینکه برخی از ملاحظات ایجاد می‌شود این است که دو موضوع اصلی در مصرف دخانیات مثل قاچاق و تولید داخل را داریم.

وی ادامه داد: اگر قانونی که در این زمینه مصوب می‌شود، تمام ابعاد را پیش بینی نکرده و قانون درست و متغنی نباشد و بیاییم تمام کارخانجات دخانیات را تعطیل کنیم، به نظر کار خوبی است اما در کنار آن با کاهش مصرف دخانیات مواجه نخواهیم بود بلکه با قاچاق سیگار خارجی به داخل کشور رو به رو می‌شویم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار کرد: حوزه‌ای که در این زمینه کار می‌کند، قبل از قانونگذاری باید فرهنگ عمومی مردم را در جهت تغییر الگوی مصرف سیگار و کاهش آن به نحوی در جامعه رقم بزند که بتواند مردم را از اثرات سوء مصرف سیگار مطلع کند و آموزش‌های لازم انجام شود.

انتظار داشتیم که استعمال دخانیات در اماکن عمومی وجود نداشته باشد

وی با انتقاد از اینکه در برخی از اماکن عمومی همچنان استعمال دخانیات وجود دارد، تصریح کرد: انتظار می‌رفت که استعمال دخانیات در اماکن عمومی وجود نداشته باشد یعنی متولیان امر مانند وزارت بهداشت و نهادهای زیربط و کسانی که در این زمینه اظهار نظر می‌کنند قانون را اجرا کنند چراکه قانون در این حوزه وجود دارد، و با اجرای قانون حتما اثرات خود را خواهد گذاشت.

قوانین مصوب شده در حوزه اجرا با بی‌تفاوتی برخی از افراد رو به رو می‌شود

رئیس فراکسیون اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که می‌بینیم قوانین مصوب شده در حوزه اجرا با بی‌تفاوتی برخی از افراد رو به رو می‌شود، قطعا نمی‌شود تمام موضوع را در حوزه تقنین علامت‌گذاری کرد؛ لذا انتظار داریم که با رعایت قوانین موجود، بخش عمده‌ای از مصرف دخانیات در کشور کاهش پیدا کند.

قوانین مصوب در حوزه دخانیات خوب، اما ناقص است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در مورد اینکه آیا قوانین حوزه دخانیات کافی است یا خیر با بیان اینکه بخشی از قانون باید اصلاح شود گفت: قوانین مصوب شده در حوزه دخانیات خوب، اما کم و ناقص است؛ با این وجود اگر همین قوانین کم به درستی اجرا شود می‌تواند نتیجه بخش باشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: مجلس یک بخشی از کار است و تمام کسانی که در این زمینه موثر هستند، باید همکاری کنند. وزارت بهداشت یکی از متولیان امر در بخش نظارت است و مردم نیز می‌توانند همکاری کنند؛ مجلس یک شورایی در رابطه با استعمال دخانیات با دو ناظر از کمیسیون بهداشت دارد و تمام اینها باید در حوزه نظارت دست به دست هم دهند و در رسانه‌ها نیز باید کاری انجام شود تا به نتیجه برسیم.(منبع: خانه ملت)

برای دریافت آخرین خبر ها ایمیل خود را در اینجا ثبت نمایید.