پوربافرانی: رشته طب سنتی خوب تعریف نشده/ برخی طب سنتی را فقط در حد یک عطاری می‌دانند

خبرگزاری ها
ساختار
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: هنوز رشته طب سنتی به درستی تعریف نشده به همین دلیل برخی طب سنتی را فقط در حد یک عطاری یا گیاهان دارویی تلقی می‌کنند.

 عباسعلی پوربافرانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه دانشکده‌های طب سنتی حرکت کُندی دارند، گفت: زمانی که یک کار جدیدی شروع می‌شود، یک سری موافق و مخالف دارد. برای طب سنتی باید زیرساخت‌هایی ایجاد شود که در ابتدا با تشکیل معاونت طب سنتی بسیار خوب پیش رفت اما با تقلیل معاونت طب سنتی به اداره کل، قطعا این امر مهم در تمام ابعاد تاثیرگذار بود.
‌وزارت بهداشت موظف شد تا طب سنتی را به روش علمی در تمام ابعاد حوزه سلامت ادغام کند

هنوز زیرساخت‌های لازم برای طب سنتی ایجاد نشده است

نماینده مردم نایین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که یک کاری می‌خواهد انجام شود، باید زیرساخت و هیات علمی آن وجود داشته باشد اما به آن شکلی که باید و شاید، زیرساخت‌های لازم برای اینکه به طور فوری اقدام به تشکیل دانشکده‌های طب سنتی کنند، امکان پذیر نیست لذا از یک طرف مقاومت‌هایی که در برخی از جاها ایجاد می‌شود و از طرف دیگر زیرساخت‌هایی که کم و بیش همچنان ایجاد نشده، کار را مشکل می‌کند.

وی ادامه داد: به هر حال همچنان در حوزه سیستم‌های اداری تنبلی‌هایی وجود دارد که بر روی تمام ابعاد تاثیر می‌گذارد و در مجموع این موارد باعث شده تا فعالیت‌های دانشکده‌های طب سنتی کُند باشد.

طب سنتی هنوز در ابتدای راه است و آن را فقط در حد عطاری می‌دانند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به این سوال که چرا به جای اینکه پزشکان طب سنتی پیشرو باشند اما برخی به اسم طب سنتی، داروهای گیاهی را به اشتباه رواج می‌دهند تصریح کرد: به دلیل اینکه هنوز این رشته خوب جا نیفتاده و به درستی تعریف نشده و محصولات آن نیز به طور قطع و یقین کارایی خود را به مردم اثبات نکردند و به دلیل اینکه هنوز در ابتدای راه است، این اشتباهات ممکن است اتفاق بیفتد که طب سنتی را فقط در حد یک عطاری یا گیاهان دارویی تلقی کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: در برنامه ششم توسعه یک کاری انجام دادیم و ماده قانونی نیز اضافه شد که وزارت بهداشت موظف شد تا طب سنتی را به روش علمی در تمام ابعاد حوزه سلامت ادغام کند./

برای دریافت آخرین خبر ها ایمیل خود را در اینجا ثبت نمایید.