پوربافرانی: متولیان امر در حوزه پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان کوتاهی کردند

گفت و گو ها و مصاحبه
ساختار
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: متولیان امر نتوانستند پوشش لازم را در حوزه آموزش ایجاد کنند تا پیشگیری لازم را به همراه داشته باشد در نتیجه وزارت بهداشت بالاجبار وادار می‌شود که بخش اعظمی از بودجه خود را برای تامین مخارج درمان مردم هزینه کند.

 عباسعلی پوربافرانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به کم اهمیت بودن پیشگیری نسبت به درمان بیماری‌های دهان و دندان گفت: این بحثی که تعریف شده هم در حوزه پیشگیری و هم در حوزه درمان است اما قطعا اینگونه است که چنانچه بتوانیم پیشگیری را مورد توجه قرار دهیم، قطعا هزینه‌های کمتری را در حوزه درمان پرداخت می‌کنیم.

مراقبت از دندان باید قبل از کودکی آموزش داده شود

نماینده مردم نایین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی افزود: بهداشت فردی بسیار مهم است و افراد باید آموزش و فرهنگ لازم را داشته باشد تا بتواند این اقدام مهم را انجام دهد. مطلب بعدی شیوه کار است که فرد باید بداند چگونه باید از خراب شدن دندان پیشگیری کند و آموزش‌های لازم در تمام سطوح به ویژه قبل از مدارس به اولیا و دانش‌آموزان داده شود. حتی نحوه چگونگی مراقبت از دندان‌ها نیز باید از دوران شیردهی به والدین آموزش داده شود البته این آموزش‌ها از طریق رسانه‌ها و سایر نهادها داده شود.

وی با انتقاد از اینکه متولیان امر نتوانستند پوشش لازم را در حوزه آموزش ایجاد کنند تا پیشگیری لازم را به همراه داشته باشد، تصریح کرد: زمانی که این کاستی ایجاد می‌شود، وضعیت درمان خودنمایی می‌کند و وزارت بهداشت بالاجبار وادار می‌شود که بخش اعظمی از بودجه خود را برای تامین هزینه درمان مردم هزینه کند تا دندان‌های خراب بتواند کارایی لازم را برای مردم داشته باشد.

وزارت بهداشت در طرح نوین سلامت دهان و دندان تلاش کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به این سوال که یکی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی انتقاد کرده که چرا خبری از طرح نوین سلامت دهان و دندان نیست و بیمه‌ها نیز با اجرای این طرح مخالف هستند، اظهار داشت: اینکه خبری نباشد، اشکال کار همین است یعنی زمانی که این طرح در تمام ابعاد تعمیم داده نشده و تمام متولیان سلامت با این طرح درگیر نشدند، یک استاد دانشگاه نسبت به آن انتقاد می‌کند که چرا این اتفاق نیفتاده است؛ این کوتاهی که در حوزه بهداشت و درمان وجود دارد، به وزارت بهداشت برمی‌گردد که چرا توضیح نداده، تعمیم نکرده و این اتفاق افتاده است.

پوربافرانی افزود: بحث بیمه‌ها متفاوت است چراکه بیمه‌ها باید تعهداتی را بپذیرند و این تعهدات بر اساس اعتباری که وجود دارد، انجام می‌شود اما ممکن است که این اتفاق به گونه‌ای رخ دهد که بیاییم فقط بار مالی را بر بیمه‌ها تکلیف کنیم و از طرف دیگر منابع را تامین نکنیم.

اگر منابع تامین شود، بیمه‌ها حق ندارند خارج از روال پیش بروند

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: اگر منابع تامین شود، بیمه‌ها حق ندارند که خارج از این روال کار کنند و اگر زیر بار نروند، قطعا موضوعیتی ندارد به شرط اینکه شرایط لازم برای آنها تامین شود بنابراین بسته‌ای که دولت در حوزه بهداشت و درمان تعریف می‌کند باید به طور کامل اجرایی و عملیاتی شود تا مردم از نتایج آن بهره‌مند شوند و مهمترین مطلب این است که پیشگیری بهتر از درمان است./

برای دریافت آخرین خبر ها ایمیل خود را در اینجا ثبت نمایید.