پوربافرانی: همزمانی شیوع آنفولانزا و کرونا در پاییز می‌تواند چالش‌های غیرمنتظره‌ای ایجاد کند

گفت و گو ها و مصاحبه
ساختار
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان‌ اینکه کنترل ویروس کرونا تنها ازطریق رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم امکانپذیر است تاکیدکرد که همزمانی شیوع آنفولانزا و کرونا در پاییز می‌تواند مسائل غیرقابل پیش‌بینی را ایجاد کند.

 عباسعلی پوربافرانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد انتشار خبری از سوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر اینکه برای کنترل ویروس کرونا باید خود را برای سخت‌‎ترین روزها آماده کنیم، چرا که در فصل پاییز با موج جدیدی از آنفولانزا همراه با کرونا مواجه می‌شویم، ضمن تشکر از دست‌اندرکاران حوزه سلامت و مردم برای همکاری به منظور ممانعت از گسترش شیوع این بیماری، گفت: مردم نقش اصلی در پیشگیری ویروس کرونا را دارند و اگر نکات لازم پیشگیرانه را رعایت نکنند منجر به شیوع بیشتر بیماری خواهند شد.

روش جلوگیری از تبعات همزمانی شیوع آنفولانزا و کرونا در پاییز

نماینده مردم نایین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: وقتی فضا از جهت عملکردها متفاوت باشد، کما اینکه این مهم در پی تعطیلی اصناف مختلف محقق شد، می‌توان از گسترش دامنه شیوع بیماری کرونا جلوگیری کرد.

وی تصریح کرد: هر سال در فصل پاییز ابتلا به بیماری‌هایی همچون سرماخوردگی و آنفولانزا افزایش می‌یابد، کما اینکه در سال 98 شاهد شیوع آنفولانزا بودیم، بنابراین ابتلا به آن به عنوان یک بیماری فصلی مخصوص این منطقه به طور قطع در پاییز نمایان خواهد شد.

پوربافرانی افزود: هم‌اکنون سوش‌های مختلفی از ویروس کرونا وجود دارد و ممکن  است حتی با جهش‌هایی همراه شود و وضعیت متفاوتی را رقم بزند و اگر دستورالعمل‌های بهداشتی در حوزه پیشگیری را رعایت کنیم و توجه لازم را داشته باشیم، می‌توان مانع از شیوع همزمان این دو بیماری در فصل پاییز شد.

وی خاطرنشان کرد: اگر نتوانیم از بروز همزمان آنفولانزا و کرونا در پاییز جلوگیری کنیم به طور قطع نیازمان به درمان افزایش می‌یابد که در این صورت به امکانات، تخت‎‌های بیمارستانی و داروی بیشتری در این حوزه نیاز خواهیم داشت که کشور را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد.

پوربافرانی عنوان کرد: آنچه مسلم است مردم باید تمام دستورالعمل‌های بهداشتی صادر شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای تمام مشاغل، محیط‌های عمومی و منازل را رعایت کنند تا بتوانیم به طور نسبی این بیماری‌ها را کنترل کنیم.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه هنوز شناخت قطعی در مورد ویروس کرونا حاصل نشده، ممکن است همزمانی شیوع آنفولانزا و کرونا در فصل پاییز مسائلی را ایجاد کند که پیش‌بینی نشده است، بنابراین بهترین نسخه برای جلوگیری از بروز این وضعیت پیشگیری و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در تمام ابعاد زندگی است که سازمان بهداشت جهانی صادر کرده است.

تاثیر تزریق همگانی واکسن آنفولانزا در پیشگیری از همزمانی شیوع آن با کرونا در پاییز

این نماینده مردم در مجلس دهم، در رابطه با تاثیر اجباری کردن تزریق واکسن آنفولانزا برای همگان جهت پیشگیری از شیوع این بیماری در فصل پاییز، تاکید کرد: واکسن‌ها هم از نظر محدوده زمانی که می‌تواند اثرگذار باشد و هم بر اساس سوش‌هایی که ایجاد می‌شود جاییکه از نظر علمی به اثبات رسیده باشد می‌تواند در پیشگیری از شیوع آنفولانزا موثر واقع شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: البته تزریق همگانی واکسن آنفولانزا باید بر اساس یک شناخت و مطالعه علمی صورت بگیرد که چنانچه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به این نتیجه برسد که لازم است این اقدام در سطح عمومی انجام شود به طور قطع اعلام می‌کند که به چه نحوی باید صورت بگیرد./

برای دریافت آخرین خبر ها ایمیل خود را در اینجا ثبت نمایید.