حضور وزیر جهاد کشاورزی در نایین به دعوت نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی

نایین
ساختار
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به دعوت نماینده مردم شهرستان های نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی  محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی به همراه هیاتی از مدیران ارشد این وزارت به منظور بهره برداری و بازدید از طرح های بخش کشاورزی پنجشنبه به نایین سفر کرد.

عباسعلی پور بافرانی نماینده مردم نایین ،خوروبیابانک در جلسه شورای اداری شهرستان نایین که با حضور وزیر جهاد کشاورزی و مقامات استانی و محلی برگزار شد اعلام کرد:الزاما بحث ما فقط جذب اعتبارات نیست جذب اعتبار جزیی از کار ماست
وی افزود مشکل اصلی محدودیتها و بروکراسی و مقررات اضافي در حوزه کشاورزی است و انتظار داریم با حضور جناب وزیر شاهد رفع این محدودیتها و رسیدن به یک وضعیت مطلوب باشیم ایشان در ادامه ضمن تشکر از حضور مهندس حجتی در استان اصفهان و بخصوص شهرستان نایین و دعوت از ایشان جهت بازدید و بررسی مشکلات شهرستان خوروبیابانک افزود جناب مهندس حجتی از وزرای بسیار خوب و پرتلاش است که در عرصه مختلف نظام مقدس جمهوری اسلامی حضور فعال داشتند وی افزود با حضور پرثمره ایشان و نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی در نایین انشالله شاهد کم شدن مشکل در این عرصه خواهیم بود.

در ادامه این جلسه محمود حجتی اعلام کرد:سیاست وزارت جهاد کشاورزی پشتیبانی همه جانبه از کشاورزان در تامین نهاده های تولید بویژه انواع نهاده کود می باشد.
وی ادامه داد:میزان کودهای مورد نیاز بر اساس توصیه های معاونت تخصصی تامین و تدارک می شود و تلاش شده است تا این نهاده ها افزایش قیمت نداشته باشند.
وزیر جهاد کشاورزی در خصوص حوادث و بلایای طبیعی گفت: اگرچه بخش کشاورزی از پیامدها و آثار این حوادث متاثر می شود ولی مسئولیت امور مربوط به پرداخت خسارت ها و… بر عهده وزارت کشور و ستاد بحران است و در سطوح شهرستان،فرمانداران مسئول رسیدگی می باشند و همکاران جهاد کشاورزی مسئولیت ارزیابی و تعیین خسارت را برعهده دارند.
وی افزود:صندوق بیمه کشاورزی نیز برای جبران خسارت ناشی از حوادث طبیعی و آفات و بیماری های عمومی تشکیل شده است و مسئولیت پرداخت خسارت دیدگان بیمه شده با این صندوق است اگرچه منابع اعتباری صندوق برای پرداخت خسارات وارده کافی نیست.
حجتی تصریح کرد:وزارت جهاد کشاورزی از طریق سازمان های پشتیبان بازار نظیر شرکت پشتیبانی امور دام و سازمان مرکزی تعاون روستایی با خرید مازاد تولید به روش های حمایتی،توافقی و تضمینی از تولیدکنندگان به دنبال حمایت و جلوگیری از زیان بیشتر به آنان است.
وی درباره قیمت شیر و گوشت مرغ خاطرنشان کرد:موضوع منطقی و متعادل کردن قیمت این محصولات در سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و نیز ستاد تنظیم بازار در حال پیگیری است.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد:ایجاد زنجیره های تولید در محصولات کشاورزی که بتواند منافع همه حلقه های زنجیره را تامین کند،می تواند به پایداری تولید،حذف واسطه های غیرضرور و غیرمنصف،تامین همه نیازها و نهاده های تولید و همچنین تولید محصولات متناسب با نیاز بازار بیانجامد.
وی ادامه داد:تشکیل چنین زنجیره هایی باید توسط تولیدکنندگان دنبال شود و وزارت جهاد کشاورزی از تشکیل این زنجیره های حمایت می کند.
حجتی با بیان این که برای احیا و بازسازی قنات ها در کنار حمایت های دولتی، نیاز هست که همانند گذشتگان و نیاکان ما،مردم نیز مشارکت کنند،تاکید کرد:توسعه گلخانه ها در مناطقی همانند شهرستان نایین باید با سرعت و جدیت دنبال شود.
وی افزود:کشت و زرع در فضای باز در اقلیم هایی همانند نایین باید در گلخانه انجام شود.
در این جلسه علاوه بر اعضای شورای اداری شهرستان، نمایندگان اتحادیه‌ها و تعاونی‌های کشاورزی نیز در جلسه حضور پیدا کردند.
اسماعیل دهقان نماینده تعاونی مرغداران نایین در این جلسه با توضیح درباره وضع مرغداری در این شهرستان گفت: با توجه به اینکه در نایین یکی از مشاغل اصلی مرغداری است، با افزایش مشکلات موجود اعم از خشکسالی و افزایش قیمت نهاده‌های تولید، وضع مرغداران وخیم است. او افزود: ما تقاضا داریم که بانک‌ها و وزارت کشاورزی دست ما را بگیرند و برای تسهیلات ما درخواست استمهال کنند.
وی با ابراز گلایه از برخی سازمان‌ها، تاکید کرد: در این بین همکاری شرکت پشتیبانی امور دام برای آن سال چندان مناسب نبود و مرغداران نایین مشکلات زیادی تحمل کردند.
وزیر جهاد کشاورزی در این سفر ضمن دیدار و گفتگو با کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی،از کشتارگاه صنعتی طیور شباهنگ نایین بازدید کرد.
این کشتارگاه با ظرفیت ۶۵۰۰ تن در سال دارای سرد خانه ۲۰۰ تنی ،ساختمان اداری وتاسیسات با ۷هزار متر مربع زیربنا و۳۸هزارو ۴۰۰ متر مربع زمین به دلیل مشکلات به بهره برداری نرسیده است.
شهرستان نایین با ۲۴۶ واحد مرغداری گوشتی سالیانه ۲۰ هزارتن گوشت تولید میکند.
حجتی ضمن زیارت از گلزار شهدای نایین از قنات معاضدیه به طول ۷ کیلومتر وتعداد ۱۳۳ حلقه چاه با میانگین ۵۰ لیتر ثانیه آب وقدمت بیش از ۱۰۰ سال و۱۵۰ هکتار سطح زیر کشت بازدید کرد.

Untitled

 

برای دریافت آخرین خبر ها ایمیل خود را در اینجا ثبت نمایید.