پوربافرانی :نبود متخصص بصورت ۲۴ ساعته در شهرستان موجب سلب اعتماد مردم در بخش درمان می گردد

نایین
ساختار
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جلسه کارگروه بهداشت و درمان شهرستان نایین روز پنج شنبه 97/8/3با حضور دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی ،حجت الاسلام سجادی نماینده ولی فقیه و امام جمعه نایین ، ،پوربافرانی نماینده مردم شهرستان های نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی ، دکتر چنگیز رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و معاونین ایشان ، فرماندار شهرستان نایین ، معاونت فرمانداری، بخشداران مرکزی و انارک ،رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان و سایر مسئولین شهرستان در زمینه بررسی مشکلات درمان در شهرستان نایین در فرمانداری این شهرستان برگزار گردید.

  ما باید شهرستان نایین را بعنوان یک مرکز درمانی در شرق استان ببینیم و در تبدیل نایین به قطب پزشکی و درمانی تلاش خواهیم نمود.

دکتر جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در این جلسه عنوان نمود از نماینده محترم مردم شهرستانهای نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی که دعوت نمودند و در شهرستانهای نایین و خور و بیابانک میزبان ما بودند تشکر می کنم همچنین از مهمان نوازی فرماندار محترم و امام جمعه معزز نیز سپاسگزارم .

دکتر جان بابایی افزود نماینده شما مرتبا با حضور در وزارتخانه و همچنین طی تماسهای تلفنی مکرر پیگیر مشکلات حوزه انتخابیه خود در بخش بهداشت و درمان می باشند و با توجه به بازدیدهای انجام شده قطعا مشکلات حضور متخصصین در شهرستان نایین را حل خواهیم کرد.همان گونه که ازنزدیک مشکلات را بررسی کردیم برخی از قسمت های استان اصفهان خصوصا شرق استان بی شباهت به مناطق مرزی نیست و محرومیت و فاصله های طولانی می طلبد توجه ویژه ای به این مناطق معطوف گردد مثلا در قسمت چوپانان مردم جهت انتقال بیماران با مشکلات عدیده ای مواجه هستند که در این قسمت باید اقدامات موثری در مبحث وسایل انتقال بیماران انجام دهیم . وی خاطر نشان کرد بیمارستان شهر خور تاپایان سال جاری مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت . معاون درمان وزارت بهداشت گفت ما باید شهرستان نایین را بعنوان یک مرکز درمانی در شرق استان ببینیم و برای خدمت رسانی به مردم این منطقه و مصدومان حوادث ناشی از تصادفات رانندگی باتوجه به محورهای مواصلاتی پر تردد و گسترده این شهرستان در تبدیل نایین به قطب پزشکی و درمانی تلاش خواهیم نمود. البته این انتظار می رود دستگاههای مسئول نیز در ایمن سازی و استاندارد نمودن جاده ها تمام تلاش خود را به کار گیرند تا شاهد کاهش چشم گیر حوادث جاده ای باشیم .دکتر جان بابایی در پایان با اشاره به پیگیری های انجام شده درخصوص تکمیل بیمارستان افضلیان عنوان نمود همه منابع را درحوزه درمان و توسعه از سوی وزارتخانه در جهت تکمیل این بیمارستان به کار خواهیم گرد.

امید واریم با حضور معاونت درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مشکلات بخش درمان در دیار میرزای نایینی مرتفع گردد.

حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا سجادی امام جمعه نایین نیز در بخشی از جلسه با اشاره به سابقه تاریخی و فرهنگی شهرستان نایین عنوان نمود نایین در گذشته ای نه چندان دور به عنوان مرکزیت تجاری ، سیاسی ، اقتصادی و درمانی در میان شهرهای همجوار زبان زد بوده است اما در مسیر توسعه نتوانسته با سرعت شهرهای همجوار به پیش برود به گونه ای که امروز مردم این شهرستان باید برای اشتغال و درمان به شهرهای همجوار مراجعه نمایند. امام جمعه نایین در ادامه ابراز امیدواری نمود با حضور معاونت درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و با حمایت های مسئولین استان و شهرستان مشکلات بخش درمان در دیار میرزای نایینی مرتفع گردد.

نبود متخصص بصورت ۲۴ ساعته در شهرستان موجب سلب اعتماد مردم در بخش درمان می گردد

پوربافرانی نماینده مردم شهرستانهای نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه عنوان نمود از جناب آقای دکتر جان بابایی که به شهرستان های نایین و خور و بیابانک تشریف فرما شدند تشکر می کنم. پوربافرانی افزود نبود متخصص بصورت ۲۴ ساعته در شهرستان موجب سلب اعتماد مردم در بخش درمان می گردد چراکه وقتی بیماری به بیمارستان مراجعه می کند و با عدم حضور متخصص ارتوپدی مواجه می گردد به سرعت با وسیله نقلیه و طی مسافتی یک ساعته خود را به بیمارستان میبد و اردکان می رساند حال اگر همین بیمار بخواهد از روستای چوپانان با طی مسافت ۱۶۰ کیلومتری به بیمارستان نایین مراجعه و با نبود متخصص مواجه شود چگونه می توان اعتماد این مردم را به بخش درمان شهرستان جلب نمود. وی ادامه داد ما در حوزه حضور پزشکان متخصص نیاز داریم نظارت به گونه ای باشد که متخصص تمام ساعات موظفی خود را در محل کار خود حضور داشته باشد و همچنین مبحث جدید سقف تعداد ویزیت بیماران که از سوی بیمه مطرح گردیده است متناسب با شرایط شهرستانهایی نظیر نایین نمی باشد که امیدواریم این موضوع اصلاح گردد.

امکانات درمانی در شهرستان نایین درخور شان مردم و خدمت رسانی به موقع به بیماران نیست

محمود جمالی فرماندار شهرستان نایین در ابتدای این جلسه ضمن خیر مقدم به مهمانان عنوان نمود امیدواریم این افتتاح هایی که امروز در بیمارستان حشمتیه انجام شد در راستای رضایتمندی شهروندان باشد. جمالی گفت شهرستان نایین یک چهارم وسعت استان را داراست و در تخصیص اعتبارات به دلیل اینکه مبحث وسعت را جزء معیارهای تخصیص بودجه قرار نمی دهند ما با کمبود شدید اعتبار مواجه هستیم که در این راستا تلاشهای نماینده محترم مردم شهرستانهای نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی در تامین اعتبار قابل تقدیر می باشد .

فرماندار شهرستان نایین در ادامه افزود امکانات درمانی در شهرستان نایین درخور شان مردم و خدمت رسانی به موقع به بیماران خصوصا بیمارانی که از فواصل دور همچون چوپانان و روستاها به مراکز درمانی نایین مراجعه می کنند نمی باشد . وی افزود باتوجه به تردد روزانه بالغ بر ۲۰ هزار خودرو شخصی هفتصد دستگاه اتوبوس و سایر وسائط نقلیه سنگین و قرار گرفتن این شهرستان در چهار راه مواصلاتی کشور نیاز این شهرستان به امکانات تخصصی و حضور ۲۴ ساعته متخصصین باید از جمله اولویت ها جهت خدمت رسانی مناسب به اهالی شهرستان و بیماران شرق استان و مصدومان تصادفات احتمالی با این حجم تردد در شهرستانی با این وسعت زیاد قرار گیرد.

فرماندار نایین خاطر نشان کرد همچنین امکانات درمانی و حضور پزشک در شهرهای انارک و بافران نیز از جمله نیازهای این شهرستان در بخش درمان می باشد . وی در پایان با اشاره به نبود آمبولانس های درجه یک در شهرستان نایین خواستار اختصاص آمبولانس های مجهز به این شهرستان گردید.

 نقشه جامع سلامت و درمان بر حسب جمعیت ، پراکندگی و فواصل در استان اصفهان تدوین شده است

دکتر چنگیز رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در قسمتی از جلسه گفت هدف ما این است که در کل استان نحوه خدمت رسانی در مبحث بهداشت و درمان را به گونه ای انجام دهیم که هموطنان عزیزمان کمترین زحمت را متحمل شوند البته در زیرساخت ها کمبودهای زیادی داریم که این موضوع در کنار مشکلات بودجه ای خدمات رسانی مستمر به مردم عزیز را با مشکل مواجه می کند. خانم دکتر چنگیز در ادامه عنوان نمود نقشه جامع سلامت و درمان بر حسب جمعیت ، پراکندگی و فواصل تدوین شده است در این راستا وضعیت استان از نظر پراکندگی جمعیت وضعیت خاصی است و نمی توان توزیع اعتبار را براساس معیارهای استان های با پراکندگی کم، در این استان نیز ملاک عمل قرار داد که خوشبختانه توانستیم سازمان برنامه و بودجه را متقاعد کنیم بیمارستانهای حاکمیتی را در سرانه تخت و ضریب اشغال تخت از بیمارستانهای خصوصی در بحث تامین اعتبارات مجزا کند . رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد باتوجه به فواصل و پراکندگی زیاد استان درخواست اختصاص سه دستگاه مدیکوپتر ( بالگرد ویژه اورژانس ) را داده ایم که البته آقای پوربافرانی نیز در این زمینه با همراهی سایر نمایندگان محترم پیگیر این موضوع می باشند . وی همچنین درخصوص وضعیت اختصاص متخصصین نیز خاطر نشان کرد با طرح اقماری می توانیم یک سری از شهرهای دور از مرکز استان را از لحاظ حضور بیشتر متخصصین پوشش دهیم.

با پیگیری های نماینده محترم نایین و با قول مساعد وزیر محترم بهداشت اعتبار خوبی به بیمارستان افضلیان اختصاص یافته که امیدواریم طی دوسال آینده شاهد بهره برداری این بیمارستان باشیم

دکتر نقیب زاده رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان نایین ضمن تشکر از نماینده محترم که از اعضای فعال کمیسیون بهداشت و درمان مجلس می باشند افزود به همت ایشان طی چند سال گذشته بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان تجهیزات بیمارستانی خریداری و در اختیار مراکز درمانی شهرستان قرار گرفته است . دکتر نقیب زاده ادامه داد خوشبختانه با قول هایی که از سوی وزیر محترم بهداشت داده شده و با پیگیریهای نماینده محترم آقای پوربافرانی و حمایت های دانشگاه علوم پزشکی اعتبار خوبی به بیمارستان افضلیان اختصاص یافته که امیدواریم طی دوسال آینده شاهد بهره برداری این بیمارستان باشیم . دکتر نقیب زاده از جمله مشکلات شهرستان را کمبود پزشکان متخصص و عمومی ، نیاز به دو دستگاه آمبولانس مجهز برای بیمارستان و صرف زمان زیاد جهت اخذ نوبت برای اعزام ها به بیمارستانهای بزرگ اصفهان عنوان نمود.

ضریب اشغال تخت بر اساس تخت های فعال در شش ماهه اول امسال بالغ بر ۶۰ درصد بوده است

دکتر فرحزادی رییس بیمارستان حشمتیه نایین در پایان جلسه گفت مردم نایین به حق خود در بخش درمان نرسیده اند ولی با این حال مردمی بسیار قدرشناس هستند . وی گفت درمانگاه سرپایی که به بخش خصوصی واگذار گردیده ماهیانه به ۵ هزار بیمار خدمات رسانی می کند همچنین در کلینیک تخصصی نیز ۵ هزار بیمار ویزیت می شوند. دکتر فرحزادی آمار مربوط به انجام عمل سرپایی در اورژانس را ۳۰۰ نفر و جراحی انجام شده در اتاق عمل اصلی بیمارستان را ۱۵۰ مورد در ماه اعلام نمود. بر اساس اعلام رییس بیمارستان حشمتیه نایین ضریب اشغال تخت بر اساس تخت های فعال در شش ماهه اول امسال بالغ بر ۶۰ درصد بوده که سال گذشته این ضریب در طی کل سال ۶۷ درصد بوده است و اعزام بیماران بین ۶۰ تا ۸۰ مورد درماه از نایین انجام می گیرد که اگر مشکلات مطرح شده در این جلسه مرتفع گردد بخش اعظمی از این اعزام ها کاهش خواهد یافت.

لازم به ذکر است پیش از این جلسه با حضور دکتر جان بابایی معاونت درمان وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مسئولین شهرستان اتاقک اکسیژن ساز با اعتبار ۷۰۰ میلیون تومان ، دستگاه carm اتاق عمل با اعتبار یک میلیارد تومان ،دستگاه اتوانالایزر آزمایشگاه با اعتبار ۲۵۰ میلیون تومان ودستگاه رادیوگرافی opg با اعتبار ۲۰۰ میلیون تومان در بیمارستان حشمتیه حبیبیان نایین مورد بهره برداری قرار گرفت . همچنین اتاق ایزوله بخش ICU این بیمارستان با اعتبار ۱۰۰ میلیون تومان راه اندازی گردید. شایان ذکر است اجزای فاز دوم احداث بیمارستان افضلیان نیز با حضور دکتر جان بابایی و با پیگیری های نماینده مردم نایین و خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی و حمایت های وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با اعتبار۳ میلیارد تومان آغاز گردید.

منبع :روابط عمومی فرمانداری شهرستان نایین

970803jalase2

برای دریافت آخرین خبر ها ایمیل خود را در اینجا ثبت نمایید.